Ledvinová kolika – jak se projevuje tato nepříjemná nemoc?

Každý, kdo se někdy s ledvinovou kolikou setkal vám potvrdí, že se jedná o opravdu silnou bolest. Ženy kolikové záchvaty často přirovnávají k porodním bolestem, kdy přichází v silných bolestivých vlnách, které náhle střídá úleva. Jedná se o stav, který nesmíte za žádných okolností podcenit, jelikož neléčená kolika může vést až k akutnímu zánětu a následné sepsi, tedy k otravě krve. Pojďme se tedy na celou nepříjemnou nemoc podívat detailněji.

Ledvinová kolika – příznaky

Mezi nejčastější symptomy ledvinové koliky patří silná záchvatová bolest, která se projevuje zejména v bederní části a může vystřelovat až do břicha, podbřišku a k močovému měchýři. Pánové mohou pociťovat bolest i ve varlatech. Snažte se místo bolesti lékaři co nejlépe popsat, díky tomu může na první pohled lokalizovat obstrukci, tedy místo, které je skrze ledvinové kameny neprůchodné.

Pokud se bolest objevuje spíše v oblasti podbřišku a zad, může být konkrement (ledvinový kámen) umístěn v horní části vylučovacího traktu. To, zda-li pociťujete bolest spíše na levé nebo pravé straně pak určuje stranu ucpaného močovodu, případně ledviny.

Pakliže pociťujete bolest v dolní části podbřišku, která vám vystřeluje až k genitáliím, jedná se o ucpání dolních cest močových.

Další příznaky ledvinové koliky:

  • časté nucení na močení,

  • nevolnost a zvracení,

  • neustálá snaha o nalezení ideální polohy,

  • může se objevit krev v moči,

  • zvýšená teplota,

  • bolestivé močení provázené řezáním a pálením.


Pokud se v těchto příznacích poznáváte i vy, rozhodně neotálejte a okamžitě navštivte svého lékaře. Jak jsme již zmiňovali, neléčená ledvinová kolika vám znepříjemní život silnou bolestí ale především může vést k dalším závažnějším komplikacím. Pokud ještě svého lékaře nemáte, vyhledejte ho na našich stránkách v sekci Vyhledat lékaře.


Zdroj:
http://nemoci.vitalion.cz/ledvinove-kameny/
http://www.stefajir.cz/?q=ledvinova-kolika
https://www.ordinace.cz/clanek/ledvinova-kolika/?chapter=3
http://ledvinove-mocove-kameny.nasclovek.cz/
http://www.priznaky-projevy.cz..
Designed by Freepik

Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft