Neurostimulace jako léčba hyperaktivního močového měchýře

Nervová stimulace je často druhou možností léčby OAB v případě, že selže medikamentózní léčba za pomocí preparátů, které mají za úkol snížit dráždivost hladkých svalů. Jedná se o léčebnou metodu, která stimuluje sakrální nervy za pomoci elektrických pulsů.

Lékaři využívají dvě metody elektrické stimulace nervů:

  • tibiální neurostimulace,

  • sakrální stimulace.

Historie léčebné metody elektrostimulace

V případě elektrostimulace se jedná o poměrně velmi starou metodu, kterou popsal už v roce 1878 dánský chirurg Saxtorph. Elektrostimulaci využil pro léčbu stresové inkontinence u žen, ovšem mnohem více se o tuto metodu začalo zajímat až v 50. a 60. letech 20 století.

Největší historický zlom pak přišel až v 70. letech. Tehdy totiž bylo zveřejněno hned několik odborných doktorských studií, které se zabývaly léčbou stresové a urgentní inkontinence právě za pomoci elektrické stimulace nervů.

Neurostimulace tibiálního nervu

Při stimulaci tibiálního nervu vám lékař zavede jehlovou elektrodu do oblasti kotníku. Poté přes elektrické impulzy stimuluje právě tibiální nerv, který se nachází téměř v celé dolní končetině, tedy od vnitřního kotníku až po sakrální nervy. Stimulace probíhá 30 minut a provádí se jednou až dvakrát týdně po dobu 6–12 týdnů. Účinky léčby se začínají projevovat přibližně po třech až šesti týdnech, což mohou pacienti považovat za nevýhodu.

Sakrální neurostimulace

V první fázi neurostimulace vám lékař zavede jehlovou elektrodu přímo k nervovému kořeni. Tímto krokem zjišťuje, zda jste schopni správně reagovat na elektronickou stimulaci nervů. V případě, že je vše v pořádku, je vám do podkoží v oblasti pánve zaveden speciální impulzový generátor. Výhodou je, že pacient je schopen tento generátor impulzů kontrolovat sám. Můžete tak tedy redukovat celkovou hyperaktivitu močového měchýře.

O detailech a dalších možnostech léčby se informujte u svého lékaře.
Pokud ještě žádného nemáte, případně jste s tím stávajícím nespokojeni, podívejte se na naši mapu lékařů, kde jednoduše vyhledáte urologa ve svém okolí.

Chci najít lékaře

Za%cc%81ne%cc%8ct+moc%cc%8covy%cc%81ch+cest+%284%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft