Pomůcky při inkontinenci - inkontinenční pleny, plenkové kalhotky a vložky

Pacienti se o inkontinenčních pomůckách v podobě plen, plenových kalhotek a vložek bojí mluvit a ještě více mají strach si vůbec přiznat, že by je mohli potřebovat. Prvně je tedy nutné překonat stud. Pokud vás pomočování omezuje při práci, zálibách, jednoduše při vašich běžných aktivitách a všechny ostatní typy léčby zatím selhávají, je nejspíše čas, poradit se svým lékařem o inkontinenčních pomůckách. V dnešní době najdete na trhu kvalitní produkty, které jsou spolehlivé  a nenápadné, díky čemuž vám umožní fungovat jako v běžném životě.

Který typ inkontinenčních pomůcek je pro vás vhodný?

Podle stupně inkontinence vám můžeme doporučit vhodný typ, vždy však myslete na to, že nejlépe vám poradí odborník, který zná dokonale váš stav. Nezapomeňte se tedy poradit se svým lékařem a pokud ještě žádného nemáte, co nejdřív jej navštivte. Vybrat nového lékaře můžete také z naší mapy lékařů, kde najdete urologické specialisty z celé České republiky.

Při lehké a střední inkontinenci vám postačí vložky

Pokud vás trápí lehká forma inkontinence(Únik moči při náhlém, velkém zvýšení nitrobřišního tlaku -smích, kašel, kýchnutí. Ztráta moči během čtyř hodin je 50–100 ml), vystačíte si s vložkami, které se vyrábí jak pro dámy, tak samozřejmě i pro pány. Jedná se anatomicky tvarované prodyšné vložky, které kromě pocitu sucha a jistoty umí regulovat také zápach, Na trhu najdete vložky s nejrůznějšími stupni absorpce od mini přes normal až po super až extra plus. Pro velmi drobné úniky vám postačí slipové vložky. Pokud si však nevíte rady, pomůže vám s výběrem lékař či lékárník.

Pánové samozřejmě vybírají z vložek, které jsou vyrobeny speciálně pro ně. Nemusí se tedy obávat, že by museli sahat po těch dámských.

Pleny pro dospělé při střední a středně těžké inkontinenci

Při inkontinenci 2. Stupně (únik moči při mírnějším zvýšení nitrobřišního tlaku - chůze po schodech, lehčí fyzická práce. Ztráta moči během čtyř hodin je 100–200 ml.) se doporučují pleny pro dospělé. I v tomto případě má pacient na výběr z několika druhů, přesně podle jeho potřeb. V případě plen pro dospělé se jedná o vložné pleny, ke kterým je nutné použit speciální fixační kalhotky, které se postarají o to, aby plena dokonale přilnula k vašemu tělu. Miskovitý tvar se postará o to, aby moč nemohla nijakým způsobem protéct, navíc je absorbována do jádra pleny. Pohlcování zápachu je u vložných plen samozřejmostí, ovšem inovací je indikátor vlhkosti, díky kterému víte, kdy je potřeba plenu vyměnit. Kromě vložných plen je možnost používat také natahovací kalhotky, které překvapí jednoduchou manipulací.

Třetí stupeň inkontinence vyžaduje plenkové kalhotky

Pro těžkou inkontinenci 3. Stupně (Moč uniká při minimální fyzické námaze nebo trvale bez možnosti jakkoli kontrolovat tento stav. Ztráta moči během čtyř hodin je 200–300 a více ml.) jsou vhodné plenkové kalhotky pro dospělé, které mohou používat i ležící pacienti. V případě plenkových kalhotek můžete volit z několika druhů, a to plenkové kalhotky natahovací, plenkové kalhotky s upevňovacím pásem či s plenkové kalhotky s kompletní ochranou.

O výběru vhodného druhu se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Pokud dobře zvolíte typ inkontinenční ochrany, můžete si být jisti ochranou, pocitem bezpečí a jistoty, který vám umožní vrátit se ke svým běžným aktivitám. Důležité je však udělat ten první krok. Přiznejte si tedy svůj problém, přestaňte se trápit a navštivte lékaře.

Inkontinencni pomucky

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft