Zeptali jsme se za vás: Chci jít k urologovi, musím mít žádanku? Mohou tampóny za záněty? A jaká je léčba botulotoxinem?

Paní doktorko, mockrát děkujeme, že jste si nás udělala opět čas. Náš první dotaz je jednoduchý. Pokud se pacient rozhodne jít poprvé k urologovi, je nutné, aby mu praktický lékař vypsal tzv. žádanku?

Pokud má pacient urologické problémy a rozhodne se zajít na urologické vyšetření, není potřeba mít žádanku od praktického lékaře. Pokud mu ji ale praktický lékař vystaví a stručně popíše pacientův problém, je to pro urologa jako specialistu velice benefitní.


Děkujeme za odpověď. Další dotaz budeme směřovat k hygienickým pomůckám pro ženy. Myslíte, že je možné, aby hygienický dámský tampón způsoboval záněty močového měchýře? Jedna z našich čtenářek vypozorovala, že se jí záněty objevují právě během menstruace a domnívá se, že na vině jsou tampóny. Co si o tom myslíte Vy?

Tampóny samotné nejsou nijak závadné a záněty nezpůsobují. Je ale nutno dodržovat dostatečnou hygienu při jejich používání. Tampón by se měl měnit alespoň každé 4 hodiny, ale záleží samozřejmě na intenzitě menstruačního krvácení.

Pokud je zaveden delší dobu, mění se rovnováha v pochvě a z toho důvodu může dojít k pomnožení bakterií a kvasinek. Při hygieně je důležité používat šetrná mýdla na intimní partie a používat kvalitní tampóny, zejména s obsahem probiotických bakterií, které jsou k dostání v lékárnách.


Poslední dotaz se bude týkat léčby hyperaktivního měchýře botulotoxinem. Máte s tímto druhem léčby konkrétní zkušenosti? Doporučujete ji svým pacientům nebo raději spoléháte na jiné formy léčby?

Moje konkrétní zkušenosti s aplikací botulotoxinu jsou malé, ale trend moderní urologie udává zvýšenou pozornost na tento způsob léčby. V ČR je tato forma terapie méně dostupná, finančně náročná a soustředěná do specializovanějších center. Je indikována v případech, kde selhala konzervativní, medikamentózní terapie. Výhodou aplikace botulotoxinu je, že se provádí v lokální anestezii a ambulantně. Délka trvání efektu po jednorázové aplikaci je 3–12 měsíců. Já osobně, pokud vyčerpám všechny dostupné konzervativní možnosti při přetrvávajících  úporných potíží pacienta, tuto léčbu určitě doporučuji.


Máte dotaz, který vás zajímá? Zeptejte se naší lékařky i vy!
Můžete využít naši poradnu, případně nám svůj dotaz pošlete na naše facebookové stránky a my jej zařadíme do dalšího dílu Zeptali jsme se za vás!.

3+ota%cc%81zky+pro+le%cc%81kar%cc%8ce+%282%29

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj