Katetrizace močového měchýře

Katetrizace je známější pod názvem cévkování močového měchýře a patří v rámci lékařského vyšetření mezi velké strašáky. Je však opravdu nutné se ho tolik bát? A jak vůbec probíhá a k čemu slouží? To se dozvíte v tomto článku.

Cévkování patří mezi zcela běžné zákroky, pacienti se však zákroků bojí a již předem z něj mají nepříjemný pocit a strach, což je zcela pochopitelné. Katetrizace má však své opodstatnění a v některých případech je opravdu nutná.

Katetrizace, tedy cévkování lékaři považují za obrovský pokrok v případě léčby poruch odtoku močení z močového měchýře (inkontinence a hromadění moči). Taková porucha může být způsobena například zánětem močových cest, zvětšením prostaty, nádory, rakovinou prostaty, také poraněním míchy atd. Poruchy odtoku moči jsou však časté i po porodu a anestezii.

Inkontinence (neudržení moči, nekontrolovatelné pomočování)

Důvodem zavedení cévky do močového měchýře může být inkontinence moči (neudržení moči, nekontrolovatelné pomočování). Těžce inkontinentní pacient může mít pleny, což není právě hygienické, nebo se mu může zavést močová cévka.

Hromadění moči v měchýři

Při poruše odtoku (retenci moči) dochází logicky k hromadění moči v měchýři, a to je pro pacienty velmi nebezpečné. Jednak hrozí infekce, případně rozšíření již stávající infekce, teoreticky i prasknutí močového měchýře. Obrovskou hrozbou je narušení správné funkce ledvin, kdy hromadící se moč vystoupá přes močovody až k ledvinám. Pokud je měchýř zcela naplněný, začne stoupat hladina moči v ureterech a dostoupá k ledvině - tuto situaci označujeme jako hydronefrózu. Při neřešeném stavu může tlak moči tkáň ledviny relativně rychle nenávratně poškodit. Zde je vhodným řešením právě cévkování.

Druhy katetrizace

Rozlišujeme permanentní (dlouhodobou) a intermitentní (přerušovanou) katetrizaci.

Permanentní katétr se v močovém měchýři ponechává více dní, dokud není ukončena léčba . Výhodou permanentního katétru je, že je močový měchýř trvale prázdný. Pro plnohodnotný  život aktivního jedince s dobrým mentálním a fyzickým zdravím není však výhodný. U permanentního katetru je asi dvojnásobné riziko vzniku infekce dolních močových cest v porovnání s intermitentním katetrem.

Nevýhody: Hlavní nevýhodou je cizí materiál v těle, který propojuje močový měchýř s okolím. Svěrače, které v močové trubici máme, jsou trubicí cévky roztažené a nefungují. Proto je u cévkovaných lidí zvýšené riziko infekce močových cest. Z toho důvodu je nutné cévku pravidelně měnit (většinou 1x za měsíc). Dlouhodobě zavedená cévka navíc může způsobit déletrvající útlum svěračů a po jejím vyjmutí může člověk někdy trpět inkontinencí.

Čistá intermitentní katetrizace (ČIK)

Při „čisté intermitentní katetrizaci“ je jednorázový katétr zaveden močovou trubicí do měchýře. Ponechá se zde, dokud se měchýř nevyprázdní, poté je odstraněn. Tento postup je opakován několikrát denně. Pokud je ČIK dobře zvládnuta, je tato technika jednoduchá a nevede ke komplikacím, které působí používané permanentní cévky. Tato metoda také nejvíce připomíná fyziologické vyprazdňování moči.

ČIK je prováděna jako:

1. sterilní - použití sterilního katétru, ve sterilním prostředí, se sterilními rukavicemi a sterilní vodou (pokud je potřeba),

2. čistá - použití sterilního katétru pomocí čistých, bezprostředně před výkonem umytých, rukou a případně čisté vody. Výhody ČIK je zabránění přeplnění měchýře  a udržení svalového napětí  měchýře

Díky vyprázdnění zbytkové moči, se snižuje výskyt močové infekce z důvodu neúplného vyprázdnění a také urgentní (naléhavé) močové inkontinence. Výskyt komplikací v souvislosti s ČIK je poměrně nízký – může dojít k poranění dolních močových cest, projevujícímu se bolestí či krví v moči. Může se vyskytnout i infekce močových cest.

Projevem infekce močových cest je bolest při močení, krev v moči, kalná a zapáchající moč, dále  teplota, zimnice, třesavka, bolesti v bedrech.

Doporučení pro katetrizaci :

1. Příjem tekutin 2-3 litry denně,

2. přesně dodržovat postup doporučený lékařem,

3. nepřeplňovat měchýř,

4. dodržovat hygienické zásady,

5. zajistit si intimní prostředí k provádění výkonu.

Závěr :

ČIK je jednoduchá technika vyžadující spolupráci nemocného.

Nenarušuje sexuální funkce, zajišťuje adekvátní evakuaci měchýře.

Není nutné zajištění močových cest antibiotiky.

Při správně prováděné katetrizaci lze dlouhodobě dosahovat ochrany horních močových cest, kontinence a tím zlepšení kvality života.


Více o informací o cévkování a močovém katetru vám sdělí váš lékař.
Pokud ještě žádného nemáte, doporučujeme si vybrat z našeho seznamu specialistů


Aid 1807541 640

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft