Co je to TOT páska na léčbu stresové inkontinence?

Stresová inkontinence je v podstatě mimovolný únik moči při zvýšeném nitrobřišním tlaku, který vzniká například během smíchu, kýchnutí, kašle, ale také při zvedání těžkých věcí, větší fyzické aktivitě apod. Při těžší formě stresové inkontinence se únik moči může dostavit i při běžné aktivitě, například při chůzi. Jedná se o špatné fungování močové trubice, která v případě zvětšeného nitrobřišního tlaku nezvládá zajistit pevný uzávěr a u pacienta tak dochází k inkontinenci. Velmi často se týká především ženské populace, u mužů je stresová inkontinence spíše vzácná. A právě při léčbě stresové inkontinence se nabízí moderní mini-invazivní metoda léčby za pomoci speciálních pásek. Pojďme se tedy o nich říct něco víc.

Co je to TOT páska?

Zkratka TOT pochází z anglického názvu transobturator tape, což do češtiny překládáme jako transobturatorní páska. Jak již bylo zmíněno, metoda patří mezi moderní způsoby léčby – poprvé ji provedli francouzští lékaři v roce 2001. Jedná se o zdokonalenou verzi původní TVT pásky (beznapěťová poševní páska). Zavádění TOT pásky je šetrnější, není třeba prostupovat břišní stěnou ani retropubickým prostorem. Díky tomu dochází ke snížení rizika poranění střev a močového měchýře a nedochází ani nijak k velkému krvácení.

Jak probíhá zavedení TOT pásky?

Zákrok lze provádět ambulantně, případně v rámci krátkodobé hospitalizace pacientky. Celý výkon však trvá přibližně 30 minut a je možné pouze lokální umrtvení. Další velkou výhodou, kterou TOT páska přináší, je poměrně rychlá rekonvalescence a také minimální pooperační komplikace.

TOT páska je vyrobena ze speciálního materiálu, který nazýváme Prolen a je lidským tělem velmi dobře snášen. Díky tomuto faktu je tedy možné ponechat pásku v těle pacientky po celý život. Prolen se vyznačuje síťovou strukturou, je nevstřebatelný a samonosný.

A jak tedy TOT páska funguje?

TOT páska má za úkol podepírat močovou trubici a vrátit ji do její přirozené původní polohy. V případě zvětšeného nitrobřišního tlaku se pak močová trubice opírá o pásku, která jí zabraňuje v sestupu. U pacientky tak nedochází k nedobrovolné inkontinenci.

Více o léčbě stresové inkontinence za pomoci TOT pásky vám řekne váš lékař.
Pokud ještě žádného nemáte, vyberte si ze seznamu námi nabízených specialistů ve vašem okolí.


Zdroj:
Zdravi.euro.cz
Zelenahvezda.cz
Designed by Freepik

Oai50a0

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft