3 mýty o hyperaktivním močovém měchýři

Mýtus #1: Jsem příliš mladá na to, abych trpěla OAB

Velmi často koluje nepravda, která tvrdí, že hyperaktivní močový měchýř se týká pouze žen v pokročilém věku. Mladé ženy trpící problémem s častým močením pak žijí v iluzi, že v jejich případě se o OAB rozhodně nejedná. To je ovšem nesprávný přístup. Je sice pravdou, že OAB je častější u žen v menopauze, ale podle světových výzkumů je prokázáno, že se OAB týká také žen po 18 věku života, a to celkem v 18 %.

Podobné číslo je i u mužů. Až 16 % mužů ve věku 18+ se potýká s hyperaktivním močovým měchýřem. Pokud vás tedy trápí časté močení, neodkazujte se na svůj nízký věk a zajděte si k lékaři.

Mýtus #2: Urgentní a stresová inkotinence = OAB

Hyperaktivní močový měchýř, urgentní inkontinence a stresová inkontinence. Ačkoliv je mnoho lidí spojuje v jedno, jedná se o tři odlišné věci. Urgentní a stresová inkontinence značí stupeň inkontinence, kdy dochází k úniku moči. Syndrom OAB, tedy hyperaktivní močový měchýř je uznanou chorobou (od roku 2002) a inkotinence spadá pod příznaky této nemoci. Důležité je pak zmínit, že u hyperaktivního močového měchýře může probíhat tzv. suchá forma, kdy k úniku moči nedochází.

Nejste si jisti, zda se u vás jedná o hyperaktivní močový měchýř, nebo stresovou inkontinenci? Udělejte si náš test, podle kterého to snadno zjistíte.
Vyplnit test

Mýtus #3: Kegelovy cviky nemají na hyperaktivní měchýř žádný vliv

Už jste slyšeli o posilování pánevního dna? Jedná se o tzv. Kegelovy cviky, které mají na lidské tělo skvělé účinky, a to hned v několika ohledech. Tvrzení, že při hyperaktivním močovém měchýři jsou Kegelovy cviky zbytečné je tedy nepravdivé. Cvičením a posilováním pánevního dna sice chorobu nevyléčíte, můžete však  velmi dobře zmírnit příznaky.

Podívejte se na návod, jak cvičit Kegelovy cviky.


Zdroj:
Lifescript.com
Created by Kjpargeter - Freepik.com


Myty

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft