Zeptali jsme se za vás: Jaká je ideální frekvence močení? Trápení s OAB po psychické stránce? A jak na prevenci zánětu močového měchýře?

Dobrý den, paní doktorko. Naši čtenáři se často ptají na ideální frekvenci močení. Kolikrát denně považujeme docházení na toaletu za normální, a kdy už mluvíme o častém močení, které je potřeba začít řešit s lékařem?

Záleží na množství přijatých tekutin, ale normální počet močení za 24 hodin se udává kolem 7-8x, v noci byste neměli být vzbuzeni víc jak jedenkrát.
Pokud je frekvence močení častější jak 8x denně, močení každou hodinu nebo kupř. co 15 minut, močení je velice náhlé (příp. je pozorovatelný i únik moče), zvýší se počet močení za noc (2-5x), je potřeba vyhledat lékaře.


Díky, tato informace se našim čtenářům bude jistě hodit. Časté močení, respektive choroba hyperaktivního močového měchýře, je velmi nepříjemnou záležitostí. Setkáváte se u svých pacientů i s psychickými problémy, které vznikají právě kvůli OAB? Jak je řešíte?

Mnoho pacientů se stydí s tímto problémem svěřit svému lékaři, a nemoc nechává bez léčby, což může vést k výraznému zhoršení kvality jejich života.

Důležitá je podpora od partnera, lékaře, rodiny, úprava životního stylu, nasazení adekvátní medikamentosní léčby nebo aplikace jiného typu léčby (aplikace botulotoxinu do stěny měchýře). Dá se říci, že přibližně 80 % pacientů se může dlouhodobou léčbou vyléčit či výrazně zlepšit. To pacientům umožní, aby opět mohli normálně pracovat a i plně společensky žít.
Dalším příkladem je předepsání konkrétních medikamentů působící na deprese, které  mimo ovlivnění deprese působí léčebně i na hyperaktivní močový měchýř.


Nyní odběhněme od OAB a zaměříme se na zánět močového měchýře. Můžete doporučit ještě nějaké další preventivní prostředky kromě oblíbených brusinek a lichořeřišnice? A také nás zajímá, zdali je vhodné při probíhajícím zánětu močového měchýře teplo?

Jednoznačně je to zvýšený příjem tekutin, protože proplachováním močových cest podporujeme vyplavování bakterií. Pít můžeme minerální vody nebo bylinné čaje, ale v podstatě to může být jakákoli tekutina. Kromě urologických čajů, které se dají zakoupit v lékárně, můžete vyzkoušet čaj ze sušených listů medvědice lékařské, oslazené medem. Ale pozor! Medvědice se nesmí používat dlouho, kúra je vhodná na 14 dní. Doporučuje se i řepík lékařský, přeslička, jalovec a kopřiva.
Z ovoce je to ananas, obsahuje enzym bromelain, který má mimo jiné také silné protizánětlivé vlastnosti. Vhodný je česnek jako přírodní antibiotikum. Z podpůrných přípravků je to Vitamín C – velké množství vitamínu C zvyšuje kyselost moče, což může zpomalit růst bakterií. Teplo má blahodárný vliv. Horká sedací koupel a horká koupel nohou jsou staletou součástí léčby zánětu močových cest.Chcete se zeptat naší lékařky i vy?
Využijte online poradnu, případně nám napište na náš Facebook!


3 otazky pro lekare

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft