Boříme další mýty o hyperaktivním močovém měchýři

Považujeme tedy za velmi důležité tyto nepravdy uvést na pravou míru. První tři mýty jsme vám už vyvrátili v článku 3 mýty o hyperaktivním močovém měchýři, kde se dozvíte, že OAB není doménou jen žen v pokročilém věku, také rozdíl mezi stresovou inkontinencí a OAB, a nakonec o prospěšném cvičení na posílení pánevního dna, které nazýváme Kegelovy cviky. V tomto článku se pak podíváme na další tři mýty, díky kterým vás uvedeme do reality.

Mýtus #4: Operace je jediný druh léčby

Prvním a důležitým krokem je svěřit se do péče specialistů, kteří vám doporučí tu nejvhodnější léčbu. A zde právě vznikl mýtus, že existuje pouze jedna jediná možnost léčby. A to je zásadní chyba. Lékař totiž doporučuje komplexní léčbu, která se skládá z několika kroků a pokud hlavní metoda selže, hledá se jiná.

Většinou se začíná behaviorální terapií, která vede ke snížení dráždění měchýře například se vynechají nápoje s kofeinem. Spousta pacientů se vrací na kontrolu po vysazení kofeinu a jejich symptomy jsou významně zlepšené. Používají se Kegelovy cviky, které posilují kontrolu nad močovým měchýřem. Doporučuje se také trénink močového měchýře, které pomůže nalézt správné schéma pravidelného močení a prodloužit čas mezi jednotlivými návštěvami toalety. Jako součást léčby byste si měli vést mikční deník a učit se zadržet a počkat mezi jednotlivými naplánovanými návštěvami toalety.

Medikamentózní léčba je možná několika léky z určité skupiny o které vás informuje váš ošetřující lékař. Tyto léky )činkují tak, že blokují abnormální signály z měchýře, které dávají povel k močení. Stále však pokračují diskuze mezi lékaři a vědci, jak vlastně účinkují.

Jen když předchozí  léčba selže, nabízí se chirurgická léčba. Jde o miniinvazivní výkony neurostimulace nebo aplikace botulotoxinu do močového měchýře. O všech možnostech vás vždy informuje váš lékař.

Mýtus #5: Nadměrné množství sexu patří u žen mezi příčiny OAB

Především ženy žijí v mylném domnění, že milostné laškování vede k hyperaktivnímu močovému měchýři. Sexuální aktivita nemá na vznik ani průběh OAB žádný vliv. V tomto ohledu se tedy pacientky nemusí nijak omezovat. Nemít sex není řešení. Jestliže Vás obtěžuje silné nutkání na močení během soulože, nebo zcela náhle uniká moč během soulože, což značně znepříjemňuje situaci, poraďte se s lékařem. Můžete trpět příznaky OAB.

Mýtus #6: Hyperaktivní močový měchýř je nemoc, se kterou se prostě musí pacient naučit žít

Snad nejrozšířenější mýtus, který považujeme za tu největší a nejškodlivější lež. Tisíce žen po celém světě si myslí, že příchod OAB v pokročilém věku je zcela normálním jevem, se kterým je nutno se smířit, respektive je vhodné se s ním naučit žít. Ženy se cítí trapně, frustrované a přesvědčené, že se s tím musí žít. Nesmí si však vůbec myslet, že jsou samy. Právě to jim brání vyhledat lékaře dříve.

Pokud si myslíte , že močíte příliš často nebo pociťujete něco neobvyklého, je nutné se o tom poradit s lékařem.


Zdroj:
Lifescript.com

Mytyvsfakta2

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj

Mobilní aplikace pro pacienty se symptomy dolních cest močových

Registrujte se na UROsoft