Časté močení jako příznak nemocí

Časté močení odborně nazýváme jako polakisurie. Jedná se o nepříjemný stav, kdy pacient dochází na toaletu vícekrát, než je v normě a vymočí jen malé množství moči. Často jde o příznak, který je spojen s dalšími projevy. Může značit nejrůznější choroby, a to od těch banálních až přes závažnější onemocnění, které je nutno urgentně léčit. Vaše problémy mohou být například způsobeny nadměrným pitím, těhotenstvím, hormonálně (diabetes insipidus neboli žíznivka),mrtvicí a neurologickými onemocněními, onemocněním prostaty, kardiovaskulárním onemocněním spojeným s otoky končetin atd. Níže popíšeme několik častějších příčin.

Časté močení a diabetes mellitus (cukrovka)

Netrápí vás toto dnes velmi časté onemocnění? Vymočíte větší objem moči, než je váš denní příjem? A k tomu všemu vás trápí nesnesitelná žízeň? Hubnete při normální chuti k jídlu, během krátké doby to může být i několik kg. Jste unavení, malátní, míváte přechodné poruchy zrakové ostrosti. Někdy se vám stane, že ztratíte vědomí. Dech může páchnout

po acetonu, dýcháte  prohloubeně a  infekce močových cest se opakují. Vaše tělo vám pravděpodobně dává signál, že krevní cukr, tedy glukóza není v pořádku. V tomto případě tedy mluvíme o cukrovce (diabetes mellitus), pokud tedy pociťujete právě tyto příznaky, navštivte svého lékaře. Zanedbaná cukrovka má totiž velmi nepříjemné následky, ačkoliv zpočátku se nemusí nijak výrazně projevovat. Lékař vám vyšetří moč a krev a stanoví hladinu cukru (glukózy). U zdravých jedinců cukr v moči nenajdeme. Normální hladina glukózy v krvi je 3,5-5,5 mmol/l. Pokud stoupne hladina glukózy v krvi   na 10 mmol/l, objevuje se pak i v moči.

Zánět močového měchýře provází časté močení, řezání a pálení

Při zánětu močového měchýře je časté močení takřka nevyhnutelné. Zároveň je však spojeno s nepříjemným pálením a řezáním, kdy pacient vymočí jen velmi nepatrný objem moči. U nemocného se může objevit také zvýšená teplota a bolest v podbřišku.

Vždy je nutné navštívit lékaře, který vás vyšetří včetně moči a nasadí léčbu, aby se eliminovala možnost rozšíření zánětu do horních močových cest, tedy do ledvin.  

Jako prevenci proti zánětu doporučujeme brusinky a lichořeřišnici.

Také léčiva, takzvaná dieuretika, vyvolávají časté močení

Časté močení může být způsobeno také užíváním určitých léčiv. Nejčastěji se jedná o diuretika, která mají za úkol pacienta odvodnit. A to tak, že dochází v ledvinách ke ztrátě iontů, které s sebou strhávají také vodu, proto tedy při braní diuretik dochází k častému močení a zároveň močení ve větším množství objemu.

Močopudné potraviny

V tomto případě se nejedná o žádné onemocnění, pouze o konzumaci potravin a nápojů, které lidské tělo nutí k častému močení. Patří sem zejména alkohol, kofein, umělá sladidla, sladké nápoje atd. O dalších potravinách se můžete dočíst v našem článku o močopudných potravinách.

Časté močení a hyperaktivní močový měchýř

Náš portál musimcasto.cz se věnuje právě OAB, tedy hyperaktivnímu močovému měchýři, proto zde nesmíme zapomenout ani toto onemocnění, které je velmi často provázeno právě častým močení. Více o celém průběhu se dozvíte v sekci příznaky OAB.


Pokud časté močení trápí i vás, poraďte se prosím se svým lékařem, který vám stanoví konkrétní diagnózu a začne váš problém řešit. Samoléčba není žádným řešením, a ačkoliv může příznaky zmírnit, nikdy je nevyřeší.


Zdroj:
cs.medlicker.com

Caste moceni

Vyhledat lékaře

Vyberte kraj