Časté močení odborně nazýváme jako polakisurie. Jedná se o nepříjemný stav, kdy pacient dochází na toaletu vícekrát, než je v normě a vymočí jen malé množství moči. Často jde o příznak, který je spojen s dalšími projevy.
Příliš časté chození na toaletu může značit nejrůznější choroby, a to od těch banálních až přes závažnější onemocnění, které je nutno urgentně léčit.
Vaše problémy mohou být například způsobeny nadměrným pitím, těhotenstvím, hormonálně (diabetes insipidus neboli žíznivka), mrtvicí a neurologickými onemocněními, onemocněním prostaty, kardiovaskulárním onemocněním spojeným s otoky končetin atd. Níže popíšeme několik častějších příčin.
Myslíte, že vás trápí toto dnes velmi časté onemocnění?
Vaše tělo vám pravděpodobně dává signál, že krevní cukr, tedy glukóza není v pořádku. V tomto případě mluvíme o cukrovce (diabetes mellitus), pokud tedy pociťujete právě tyto příznaky, navštivte svého lékaře.
Zanedbaná cukrovka má totiž velmi nepříjemné následky, ačkoliv zpočátku se nemusí nijak výrazně projevovat. Lékař vám vyšetří moč a krev a stanoví hladinu cukru (glukózy). U zdravých jedinců cukr v moči nenajdeme. Normální hladina glukózy v krvi je 3,5-5,5 mmol/l. Pokud stoupne hladina glukózy v krvi na 10 mmol/l, objevuje se pak i v moči.
Při zánětu močového měchýře je časté močení takřka nevyhnutelné. Zároveň je však spojeno s nepříjemným pálením a řezáním, kdy pacient vymočí jen velmi nepatrný objem moči. U nemocného se může objevit také zvýšená teplota a bolest v podbřišku.
Vždy je nutné navštívit lékaře, který vás vyšetří včetně moči a nasadí léčbu, aby se eliminovala možnost rozšíření zánětu do horních močových cest, tedy do ledvin.
Jako prevenci proti zánětu doporučujeme brusinky a lichořeřišnici.
Časté močení může být způsobeno také užíváním určitých léčiv. Nejčastěji se jedná o medikamenty, které mají za úkol pacienta odvodnit. A to tak, že dochází v ledvinách ke ztrátě iontů, které s sebou strhávají také vodu, proto tedy při braní takových léků dochází k častému močení a zároveň močení ve větším objemu.
V tomto případě se nejedná o žádné onemocnění, pouze o konzumaci potravin a nápojů, které lidské tělo nutí k častému močení. Patří sem zejména alkohol, kofein, umělá sladidla, sladké nápoje atd. O dalších potravinách se můžete dočíst v našem článku o močopudných potravinách.
Náš portál musimcasto.cz se věnuje právě OAB, tedy hyperaktivnímu močovému měchýři, proto zde nesmíme zapomenout ani toto onemocnění, které je velmi často provázeno právě častým močení. Více o celém průběhu se dozvíte v sekci příznaky OAB.
Pokud časté močení trápí i vás, poraďte se prosím se svým lékařem, který vám stanoví konkrétní diagnózu a začne váš problém řešit. Samoléčba není žádným řešením, a ačkoliv může příznaky zmírnit, nikdy je nevyřeší.
Zdroj:
cs.medlicker.com