1. Příznaky

Pokud u sebe nebo u svých blízkých pozorujete některé z následujících projevů chování, zpozorněte. Je možné, že se hyperaktivní močový měchýř může týkat i vás.

Změny v chování

 • Běžně hledáte, kde jsou toalety (někteří pacienti mají dokonce zmapovány toalety cestou do práce).
 • Odmítáte pozvání ke společenským událostem.
 • Vyhýbáte se rekreačním činnostem (například zájezdy nebo návštěva kina a divadla).
 • Přerušujete obvyklé pracovní aktivity
 • Odmítáte pracovní zařazení z důvodu obavy rychlé nedostupnosti toalety.
 • Nosíte tmavé a neforemné šaty.
 • Zříkáte se sexuálního života.
 • Pozorujete poruchy spánku a ztrátu produktivity.

U dětí může být příznakem hyperaktivního měchýře časté močení nebo noční pomočování, které bývá obvykle mylně přičítáno psychickým poruchám.

Symptomps img

Souhrn příznaků hyperaktivního močového měchýře

Časté močení

 • Po hodině, po 15 minutách či ještě častěji, vícekrát než 8× denně
 • Pouze malé množství moči

Neodkladné nucení a močení (urgence)

 • Náhle vzniklé, silné, neodkladné nutkání na močení, které lze jen obtížně oddálit. Někdy dojde i k nechtěnému úniku moči (urgentní inkontinenci)

Časté noční močení (nykturie)

 • Probuzení nucením na moč více než 1× za noc; nepočítá se první ranní močení po probuzení ani noční močení bez pocitu potřeby močit, např. při nespavosti

Za běžných okolností nepotřebuje zdravý člověk močit více než 7krát za 24 hodin. Pochopitelně, jednou jdete na toaletu 4× za den a jindy třeba 10× za den, protože např. dnes jdete s přáteli „na pivo" a požijete během krátké doby větší objem tekutin, a navíc tekutiny s alkoholem působí močopudně.

Může vám pomoct

Než půjdete k lékaři, nezapomeňte si vést mikční deník!

Trápí vás časté močení? Máte podezření na hyperaktivní močový měchýř, případně nějaký jiný problém s měchýřem a chystáte se k lékaři? Ulehčete mu diagnózu a přineste s sebou vyplněnou pitnou a mikční kartu.
Číst dál...

Víte, co je to cystometrie?

Mezi diagnostické metody OAB, tedy hyperaktivního močového měchýře, patří také cystometrie. Pokud nevíte, o co se jedná, čtěte dál a dozvíte se víc.
Číst dál...

Barva moči může o vašem zdravotním stavu prozradit víc, než myslíte

Barva moči může být signálem, že s vámi něco není v pořádku. Často však může být ovlivněna i potravinami nebo požitými léky. Víte, co jednotlivé barvy moči znamenají a kdy je vhodné navštívit lékaře?
Číst dál...

Víte, co je to uroflowmetrie a jak probíhá?

Uroflowmetrie je neinvazivní vyšetření za pomoci kterého měří lékař rychlost proudu moči za určitý čas, respektive časovou jednotku. Čeká vás toto vyšetření a chcete se o něm dozvědět víc? Přečtěte si následující článek!
Číst dál...

Zeptali jsme se za vás: Jak vypadá první vyšetření při podezření na OAB, jaká je doporučená léčba i nejčastější věková hranice pacientů

Hyperaktivní měchýř s sebou přináší spoustu otázek, proto jsme se rozhodli, že se čas od času zeptáme naší uroložky na 3 dotazy, jejichž odpovědi vás budou určitě zajímat.
Číst dál...

Vyšetření hyperaktivního močového měchýře u dětí

U dětí patří mezi základní vyšetření pohovor lékaře s rodiči o okolnostech a charakteru mikce, vyplnění pitné a mikční karty, vyloučení infekce močových cest a provedení tzv. uroflowmetrie s EMG. Pod tímto názvem se schovává neobtěžující vyšetření, kdy se dítěti pouze nalepí na hýždě a stehno elektrody, které měří elektrický potenciál svěrače, a dítě se vymočí do přístroje, který zaznamená a nakreslí proud moči.
Číst dál...
Důležité stránky:Kegelovy cviky