1. Příznaky

Pokud u sebe nebo u svých blízkých pozorujete některé z následujících projevů chování, zpozorněte. Je možné, že se hyperaktivní močový měchýř může týkat i vás.

Změny v chování

 • Běžně hledáte, kde jsou toalety (někteří pacienti mají dokonce zmapovány toalety cestou do práce).
 • Odmítáte pozvání ke společenským událostem.
 • Vyhýbáte se rekreačním činnostem (například zájezdy nebo návštěva kina a divadla).
 • Přerušujete obvyklé pracovní aktivity
 • Odmítáte pracovní zařazení z důvodu obavy rychlé nedostupnosti toalety.
 • Nosíte tmavé a neforemné šaty.
 • Zříkáte se sexuálního života.
 • Pozorujete poruchy spánku a ztrátu produktivity.

U dětí může být příznakem hyperaktivního měchýře časté močení nebo noční pomočování, které bývá obvykle mylně přičítáno psychickým poruchám.

Příznaky hyperaktivního močového měchýře

Souhrn příznaků hyperaktivního močového měchýře

Časté močení

 • Po hodině, po 15 minutách či ještě častěji, vícekrát než 8× denně
 • Pouze malé množství moči

Neodkladné nucení a močení (urgence)

 • Náhle vzniklé, silné, neodkladné nutkání na močení, které lze jen obtížně oddálit. Někdy dojde i k nechtěnému úniku moči (urgentní inkontinenci)

Časté noční močení (nykturie)

 • Probuzení nucením na moč více než 1× za noc; nepočítá se první ranní močení po probuzení ani noční močení bez pocitu potřeby močit, např. při nespavosti

Za běžných okolností nepotřebuje zdravý člověk močit více než 7krát za 24 hodin. Pochopitelně, jednou jdete na toaletu 4× za den a jindy třeba 10× za den, protože např. dnes jdete s přáteli „na pivo" a požijete během krátké doby větší objem tekutin, a navíc tekutiny s alkoholem působí močopudně.

Může vám pomoct

Katetrizace močového měchýře

Katetrizace je známější pod názvem cévkování močového měchýře a patří v rámci lékařského vyšetření mezi velké strašáky. Je však opravdu nutné se ho tolik bát? A jak vůbec probíhá a k čemu slouží? To se dozvíte v tomto článku.
Číst dál...

Zeptali jsme se za vás: Chci jít k urologovi, musím mít žádanku? Mohou tampóny za záněty? A jaká je léčba botulotoxinem?

Máme pro vás další z dílů seriálu 3 otázky pro lékaře. Tentokrát jsme se paní doktorky zeptali na léčbu OAB botuloxinem, zdali je nutné mít při první návštěvě urologa žádanku od praktického lékaře a chtěli jsme znát i její názor na zánět močového měchýře kvůli hygienickým tamponům.
Číst dál...

Předsevzetí do nového roku? Nebojím se o svém problému mluvit a co nejdříve zajdu k lékaři!

Nový rok s sebou nese spoustu nových výzev, slibů a předsevzetí. Zhubnu, přestanu kouřit, budu se více věnovat rodině, začnu sportovat. A co si slíbit, že zajdete k lékaři?
Číst dál...

Než půjdete k lékaři, nezapomeňte si vést mikční deník!

Trápí vás časté močení? Máte podezření na hyperaktivní močový měchýř, případně nějaký jiný problém s měchýřem a chystáte se k lékaři? Ulehčete mu diagnózu a přineste s sebou vyplněnou pitnou a mikční kartu.
Číst dál...

Víte, co je to cystometrie?

Mezi diagnostické metody OAB, tedy hyperaktivního močového měchýře, patří také cystometrie. Pokud nevíte, o co se jedná, čtěte dál a dozvíte se víc.
Číst dál...

Barva moči může o vašem zdravotním stavu prozradit víc, než myslíte

Barva moči může být signálem, že s vámi něco není v pořádku. Často však může být ovlivněna i potravinami nebo požitými léky. Víte, co jednotlivé barvy moči znamenají a kdy je vhodné navštívit lékaře?
Číst dál...
Důležité stránky:Kegelovy cviky